Statut Szkoły

Statut

 

Czytaj więcej

TANIEC…

Od 8 lat tańczę w zespole tanecznym, a od ponad 4 lat w Zespole Mażoretki ,,Prima”, który działa obecnie przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Choreografem i trenerem zespołu jest p. Anna Trzeciak. W składzie zespołu są trzy grupy: kadetki, juniorki i seniorki. Ja należę do grupy seniorek – najstarszej (od 12-18 lat). Kim są mażoretki? To zespół taneczny młodych dziewczyn ubranych w piękne, kolorowe stroje, żonglujących podczas występów specjalną pałeczką i prezentujących układy taneczno-marszowe. Aby być mażoretką trzeba mieć nie tylko poczucie rytmu, zdolności taneczne ale i manualne. Na zajęciach uczymy się jak mieć sylwetkę pełną gracji i prezencji. Musimy być zwinne ale i pewne siebie. Złapać podrzuconą, wysoko pałeczkę i w tym czasie zrobić kilka obrotów albo inną figurę taneczną to nie lada wyczyn. Aby to się nam udawało podczas występów musimy bardzo dużo ćwiczyć. W ciągu roku mamy kilkudniowe warsztaty taneczne, wyjeżdżamy też do zaprzyjaźnionego miasta w Czechach, aby tam do późnych godzin nocnych, gdzie nic nas nie rozprasza, ćwiczyć nowe choreografie. Oprócz zajęć tanecznych, ćwiczymy też akrobatykę, bo w tańcach mażoretkowych często są wykorzystywane elementy akrobatyczne. Rozciągnięta, wyprostowana sylwetka to podstawa bycia mażoretką. Nasze umiejętności możemy prezentować na licznych imprezach organizowanych przez miasto, jesteśmy zapraszane na festiwale, turnieje w innych miejscowościach, ale przede wszystkim ćwiczymy, aby móc walczyć o podium na Mistrzostwach Mażoretek Polski. Naszym marzeniem jest móc tańczyć na Mistrzostwach Świata.

Na początku tego roku nasza pani choreograf Anna Trzeciak wysłała nasze demo z występów na festiwal do Chin. Bardzo się cieszyłyśmy jak zostałyśmy zakwalifikowane przez chińskich organizatorów. W składzie 23-osobowym, wyruszyłyśmy do Chin 21 września. Podróż trwała prawie 60 godzin. Najpierw udałyśmy się do Warszawy, a stamtąd samolotem poleciałyśmy już do Pekinu, z przesiadką w Zurychu. Z Pekinu udałyśmy się nocnym pociągiem (17 godzin) do miejscowości Yuncheng, w środkowych Chinach, by wystąpić na prestiżowym międzynarodowym festiwalu kultur – China Shanxi Yuncheng International Tourism Festival 2017. Podczas ceremonii otwarcia, wraz z artystami z 20 krajów z całego świata, zaprezentowałyśmy się na ciągnącej się 2 km barwnej paradzie. Sam festiwal trwał pięć dni, w trakcie którego tańczyłyśmy obok artystów z Brazylii, Węgier, Argentyny, Chile, Łotwy, Kuby, Kanady i Republiki Korei, a także 12 lokalnych zespołów z Yuncheng. Każdy koncert był zaskakujący. Tańczyłyśmy dla bardzo zróżnicowanej publiczności w wielu miejscach, od wielkich plenerów przez małe sceny po dziedzińce przed świątyniami. W Yuncheng organizatorzy zapewnili nam  również bogaty program turystyczny.Od 1 października przebywałyśmy już w Pekinie w ramach obchodzonego w Chinach narodowego święta. Każdego dnia do późnego wieczora miałyśmy dwa koncerty i dwie parady. Wymagało to od nas dużej koncentracji i kondycji. Publiczność nie odstępowała nas o krok i nieustannie robiła sobie z nami zdjęcia. Było to dla nas niesamowite przeżycie, czułyśmy się jak jakieś celebrytki. Pokazy w większości odbywały się w przypominającym Disneyland kompleksie Shijingshan amusement park Beijing. Podczas naszego pobytu w Pekinie zwiedziłyśmy Świątynię Nieba oraz ulubione miejsce cesarzowej Cixi Pałac Letni, także Hutongi – stara dzielnica Pekinu. Miałyśmy okazję  zwiedzić Wielki Mur Chiński oraz piękny kompleks sportowo-parkowy „Ptasie Gniazdo”

Podczas tej wyprawy poznawałyśmy kulturę chińską i nauczyłyśmy się sztuki jedzenia pałeczkami, co nie jest takie trudne.

Po 14-dniowej wyprawie pozostaną nam wspaniałe wspomnienia, niecodzienne wrażenia i nowe przyjaźnie. Cały pobyt w Chinach to również luksusowe hotele i możliwość poznania kuchni chińskiej. Miałyśmy wielkie szczęście, że naszą tłumaczką ze strony chińskiej była rewelacyjna tłumaczka Victoria Fang Fang Bai, która nie odstępowała nas na krok i z wielkim zaangażowaniem dbała o nasz pobyt. Na festiwalach zdobyłyśmy nowe wspaniałe artystyczne doświadczenia. Sama wyprawa do Chin pozostawia mnóstwo refleksji, międzynarodowych przyjaźni, niesamowitych wspomnień, niecodziennych wrażeń i emocji. Co najważniejsze otrzymałyśmy wiele zaproszeń od zaprzyjaźnionych zespołów z innych krajów.

                                                                  Pozdrawiam

                                                                  Emilia Hardy

Czytaj więcej

Podziękowania

ROK SZKOLNY 2017/2018

ROK SZKOLNY 2016/2017

001

ppp

 

 

Już moja druga córka uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy. Każdemu rodzicowi poleciłabym tą szkołę. Wiedza, którą otrzymała starsza córka teraz młodsza owocuje i będzie przynosić efekty na dalszej drodze edukacji.

Bardzo chciałam, by moja córka Pola uczęszczała do klasy integracyjnej.  W klasie integracyjnej dzieci nauczą się tolerancji i szacunku dla innych, niezależnie od ich wiedzy, wyglądu i sprawności. Chcę, by moje dziecko było nie tylko asertywne, ale i pełne empatii. Bywa, że w klasie integracyjnej dzień jest inny niż w zwykłej klasie, bo więcej się w niej dzieje – niejako – obok nauki. Bywa, że jest po prostu może, bo pewna nie jestem, trochę głośniej. Nieraz zdrowe dziecko musi poświęcić własną wygodę na rzecz osoby niepełnosprawnej. W klasie integracyjnej zawsze trzeba myśleć o potrzebach   i możliwościach niepełnosprawnego kolegi czy koleżanki, chociażby planując zawody sportowe, wycieczkę za miasto czy do kina.

Czytaj więcej

program profilaktyczno-wychowawczy

Program profilaktyczno-wychowawczy

Czytaj więcej

Procedury

*

Procedury postępowania wobec uczniów sprawiających trudności wychowawcze ze szczególnym uwzględnieniem przejawów agresji i przemocy występujących na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy

*

Procedury prowadzenia e-dziennika

*

Procedura wypożyczania i udostępniania darmowych podręczników uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy

Czytaj więcej

Osiągnięcia sportowe 2017/2018

los

4.04.17 na hali sportowej przy SP 1 odbył się turniej ,,dwójek” dziewcząt w mini piłce siatkowej. Po bardzo emocjonujących meczach dziewczyny w składzie: Wiktoria Szychowska, Patrycja Święcicka, Zuzanna Cieślak, Kamila Iwan, Natalia Owoc oraz Aleksandra Podolak  zdobyły świetne drugie miejsce ,pokonując po drodze drużyny z SP6, SP4 oraz SP 8,ulegając jedynie zwycięzcom SP 315 ,po tiebreaku 2:1. Ogromne gratulacje ,tak trzymać!!!

siatka dwójki dzw

los

30 marca na długo zostanie w pamięci naszych uczniów biorących udział w drużynowych biegach przełajowych ,które odbyły się na obiektach OSiR Świdnica. W kategorii 3 i 4 klas  zarówno dziewczyny jak i chłopcy zdobyli złote medale na dystansie 800 m.  Bardzo dobry wynik osiągnęli również chłopcy w kategorii klas 5-6 ,którzy na dystansie 1100 m zajęli drugie miejsce. Bardzo niewiele zabrakło dziewczynom z klas 5-6 ,aby także znaleźć się na podium, które ostatecznie zajęły pechowe 4 miejsce. Indywidualnie świetnie zaprezentował się Igor Kańczuga zdobywając złoty medal oraz Dorota Polak ,która zakończyła zawody z brązowym medalem. Wielkie brawa dla wszystkich zawodników i zawodniczek !!!
Składy drużyn:
klasy 3-4 dziewcząt: Dorota Polak, Zuzanna Cieślak, Kamila Iwan, Wiktoria Szychowska, Aleksandra Podolak, Patrycja Święcicka
klasy 3-4 chłopców: Krzysztof Sobański, Wojciech Lingo, Fabian Bialik, Antoni Jarosz, Marcel Boczyło, Jakub Kostecki
klasy 5-6 dziewcząt: Amelia Cieślak, Maria Marczuk,Natalia Jarosz, Theofani Kułak, Julia Hoszowska, Zuzanna Wolińska
klasy 5-6 chłopców: Igor Kańczuga, Robert Kaźmierczak, Kacper Zakrocki, Kacper Kwiatkowski, Adrian Jesionka , Miłosz Kałwak

 

 

 

los

Dnia 23.03.2017 w Kłodzku odbył się finał strefy wałbrzyskiej w ,czwórkach” mini piłki siatkowej ,w którym nasze dziewczyny zajęły świetne drugie miejsce ustępując jedynie gospodarzom turnieju. Ogromne brawa za włożony trud i ciężką pracę dla : Kamili Kuszel, Amelii Cieślak, Hanny Fugiel, Emilii Hardy, Julii Hoszowskiej, Theofani Kułak, Laury Nowotnej, Julii Pisowicz oraz Zuzanny Wolińskiej !!!

siatka Kłodzko

los

20.01.2017 odbyły się zawody chłopców z klas szóstych w minipiłce siatkowej 4 osobowej. Zespoły zagrały systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Bardzo wysokie, 2 miejsce zajęli  zawodnicy SP nr 1 w składzie : Jakub Derda, Maksymilian Gerus, Rafał Kamiński, Igor Kańczuga, Robert Kaźmierczak, Kacper Kwiatkowski, Stanisław Madziara, Norbert Poradowski, Martin Westerlich, Kacper Zakrocki.
Wielkie gratulacje za walkę i miejsce na podium !!!

los

19.01.2017 odbyły się zawody dziewcząt z klas szóstych w minipiłce siatkowej 4 osobowej. Zespoły zagrały systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Spośród 4 szkół podstawowych bezapelacyjnie najlepsze okazały się zawodniczki SP nr 1 w składzie : Amelia Cieślak, Hanna Fugiel, Emilia Hardy, Julia Hoszowska, Theofani Kułak, Kamila Kuszel, Laura Nowotny,Amelia Pieszczoch, Julia Pisowicz, Zuzanna Wolińska
Wielkie gratulacje za awans dziewcząt do turnieju półfinałowego strefy wałbrzyskiej !!!

los

VOLLEYMANIA – 8.12. 2016 r.

Już po raz trzeci MKS Świdnica zaprosił dziewczęta ze świdnickich szkół podstawowych do udziału w zawodach siatkarskich dwójek, trójek i czwórek. W czwartek, 8 grudnia w hali Gimnazjum nr 3 zameldowało się dokładnie 101 zawodniczek z ośmiu szkół.Odbyły się trzy oddzielne turnieje.
W dwójkach (klasy IV) wystartowało dwanaście drużyn a w trójkach (klasy V) i czwórkach (klasy VI) po osiem ekip.
Największy sukces odniosła ,,czwórka” z SP 1 w składzie : Amelia Cieśla, Theofani Kułak, Kamila Kuszel, Zuzanna Wolińska zajmując pierwsze miejsce.  Niewiele zabrakło ,,trójce” – Julii Pisowicz, Marii Marczuk, Natalii Lipiec żeby powtórzyły sukces koleżanek. Po zaciętej walce zdobyły drugie miejsce. Wielkie brawa i gratulację dla naszych zawodniczek

.volleymania2 volleymania1

los

MNI PIŁKA RĘCZNA CHŁOPCÓW – 29.11.2016 r.

Zawody w ramach ‚Współzawodnictwa szkolnego 2016-2017’ zorganizowane przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji odbyły się 29 listopada na Hali Zawiszów przy SP 1. Wzięło w nich udział pięć świdnickich podstawówek walcząc o punkty do współzawodnictwa i o awans do dalszych szczebli rozgrywek. Zawody w tej dyscyplinie sportu z roku na rok stoją na coraz wyższym poziomie o czym świadczy fakt większej liczby szkół biorących w nich udział. Wszystkie zespoły rywalizowały w turnieju każdy z każdym najpierw w dwóch grupach eliminacyjnych, następnie w ścisłym finale. Podczas zawodów chłopcy z SP1 zajęli 4 miejsce. Wielkie brawa za pierwszy wygrany mecz w historii mini piłki ręcznej naszej szkoły.  W skład drużyny wchodzili:
Jakub  Derda, Adam Gielgier, Rafał Kamiński, Kacper Kwiatkowski, Paweł Michalski, Robert Kaźmierczak, Stanisław Madziara, , Martin Westerlich, Kacper Zakrocki, Maksymilian Gerus.

los

MINI KOSZYKÓWKA DZIEWCZĄT – 22.11.2016 r.

Dnia 22.11.2016 r. odbyły się zawody w mini piłce koszykowej dziewcząt.  . Do imprezy przystąpiło pięć reprezentacji świdnickich podstawówek grając każdy z każdym. Mecze rozgrywane wg zasad Szkolnego Związku Sportowego polegały na grze w pierwszej i drugiej kwarcie innymi piątkami zawodniczek. Dopiero od trzeciej kwarty skład drużyny na boisku był dowolny. Wymusza to na prowadzących zespoły wykorzystanie większej ilości uczniów w rozgrywkach szkolnych. Dziewczęta oprócz walki o punkty do współzawodnictwa rywalizowały również o awans do dalszych szczebli rozgrywek. Nasze zawodniczki zajęły 4 miejsce.
Skład drużyny: Amelia Cieślak, Hanna Fugiel, Emilia Hardy, Julia Hoszowska, Theofani Kułak, Kamila Kuszel, Laura Nowotna, Amelia Pieszczoch, Julia Pisowicz, Zuzanna Wolińska, Zuzanna Wysoczańska, Marika Hupało.
Wielkie brawa za walkę oraz zaangażowanie podczas turnieju.

kosz-dziewczyny

los

MINI KOSZYKÓWKA CHŁOPCÓW – 18.11.2016 r.

W piątek 18 listopada na Hali Zawiszów przy SP 1 odbyły się zawody mini koszykówki chłopców. Do imprezy przystąpiło pięć reprezentacji świdnickich podstawówek, które najpierw w dwóch grupach eliminacyjnych rozegrały mecze każdy z każdym. Następnie po dwie najlepsze drużyny spotkały się w ścisłym finale. System rozgrywek polegał na grze w pierwszej kwarcie składem pierwszej piątki zawodników danej drużyny, w drugiej kwarcie drugą piątką.  Bardzo wysokie 2 miejsce zajęli koszykarze SP 1 w składzie:
Jakub  Derda, Grzegorz Gałczyński, Rafał Kamiński, Igor Kańczuga, Jan Kaźmierczak, Robert Kaźmierczak, Stanisław Madziara, Emil Płoczyniak, Martin Westerlich, Kacper Zakrocki.
Wielkie gratulacje

 

los

FINAŁ DOLNOŚLĄSKI – CZWÓRKI MINISIATKARSKIE – 19.04.2016

Nasz zespół w skład którego wchodziły : Natalia Czub, Ada Jęczmień, Luiza Halkowicz, Nikola Niewiadomska, Natalia Szczepaniuk, Hanna Gągała, Urszula Marmajewska, Emilia Miszkuro, Martyna Jończyk -zdobył wysokie 3 miejsce ustępując jedynie drużynom z SP 97 z Wrocławia oraz SP Janowice Wielkie. Dodatkową nagrodę  dla najlepszej zawodniczki SP 1 zdobyła Natalia Czub.  Serdeczne gratulacje ,życzymy kolejnych sukcesów!

 

los

 

Nazywam się Emilia. Jestem uczennicą klasy 5b. Chodzę do klubu akrobatycznego MKS Polonia Świdnica. Na zawodach zdobyłam I miejsce, 7 i 8 miejsce.

los

Międzyszkolny Turniej Speed Stacks

Organizator:

Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Ognisko „Licznikowiec -2009″ w Świdnicy

Termin: 28.11.2015 r.

Wyniki:

III miejsce drużynowo:

Katarzyna Wójcicka kl. 6a, Kajetan Taurogiński kl. 4d, Stanisław Madziara kl. 5b,  Jan Kaźmierczak kl. 4d

20151128_133317

Czytaj więcej