Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

4 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi nie był zwyczajnym dniem. Samorząd uczniowski w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych chciał podkreślić wagę tego dnia poprzez zorganizowanie specjalnych warsztatów , które miały na celu uzmysłowienie uczniom z jakimi trudnościami osoby niepełnosprawne zmagają się każdego dnia.  Dzieci miały za zadanie m.in. kozłować i  rzucać piłką do koszykówki ,przejść po równoważni przy pomocy kolegi lub koleżanki,bronić strzał na bramkę i to wszystko z zawiązanymi oczami. Oprócz tego w rękawicach kuchennych uczniowie musieli chwytać piłkę do tenisa ziemnego, układać klocki oraz piramidy z kubków Speed Stacks.  Ponadto na innych stanowiskach dzieci rysowały  figury geometryczne oraz pisały swoje imię za pomocą długopisu trzymanego stopą i w ustach nie pomagając sobie przy tym rękami.  Jednym z trudniejszych czynności z jakimi zmagali się uczniowie było odczytywanie wyrazów z ruchu ust wymawianych przez  kolegów i koleżanek , mając na uszach słuchawki.  Cieszy fakt ,że przekaz ,,Łączy nas więcej niż dzieli” dotarł do tak dużej społeczności naszej szkoły , ponieważ ponad 200 dzieci wzięło udział w zajęciach.


Niemniej jednak to nie wszystko co zaplanował samorząd szkolny tego dnia. Uczniowie ubierając się na niebiesko pokazali zrozumienie i chęć pomocy osobom niepełnosprawnym . Dodatkowo wychowawcy klas w najbliższych dniach przeprowadzą lekcję wychowawczą według specjalnie przygotowanego scenariusza ,na której uczniowie  będą mogli m.in. nauczyć się jak można pomagać osobom z różnymi  rodzajami niepełnosprawności. Dodatkowo dla sympatyków malowania został ogłoszony konkurs ,,Bliżej siebie”, w którym dzieci mogą pokazać ,że niepełnosprawność nie musi być synonimem smutku oraz samotności, ponieważ prawdziwa niepełnosprawność jest wtedy ,gdy staramy się jej nie zauważać.

.