ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Na niebiesko dla autyzmu – Celebruj z nami Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

            Zanim skończą Państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm.

Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Jak pokazała akcja „Autyzm – całe moje życie“, reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol”.

            Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu.
Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia. Fundacja SYNAPSIS, wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz osób z autyzmem w Polsce
i na świecie, będzie celebrowała to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko”.W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski. (….)

            Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby  z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.
W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne
i zasługuje na nasze zrozumienie.

            „W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieskie akcenty
w ubraniu są specjalnie dla nich” – podkreśla Joanna Grochowska, Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.

            Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

Za: http://synapsis.org.pl/co-robimy/546-na-niebiesko-dla-autyzmu103

W naszej szkole obchody Światowego Dnia Autyzmu odbędą się 13 kwietnia  – w tym dniu obowiązuje strój niebieski.

.